Pred čím všetkým vás a vaše auto ochráni havarijné poistenie? Nie ste si istý, či sa vám naozaj oplatí alebo sú to len vyhodené peniaze? Na tieto a podobné otázky sa vám pokúsime dať dostatočné odpovede v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to teda samotné havarijné poistenie?
Pri kúpe:
- akéhokoľvek vozidla,
- ale aj motocykla
- či prípojného vozíka
máte povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Toto poistenie je zo zákona povinné a slúži na pokrytie škôd, ktoré by ste spôsobili pri škodovej udalosti na inom vozidle. Potom ale vyvstáva otázka, z čoho pokryjete škody, ktoré pri tom vznikli na vašom aute. A práve na tieto účely slúži havarijné poistenie auta. Poisťovne ho ponúkajú ako komerčný produkt a jeho uzatvorenie je dobrovoľné.
Kde získam najlacnejšie havarijné poistenie online?
V súčasnosti je to veľmi jednoduché, aj keď na trhu pôsobí viac ako 11 poisťovní poskytujúcich produkt havarijného poistenia. Viete o tom, že kalkulačka na havarijné poistenie, vďaka ktoej sa rýchlo a jednoducho dozviete nielen cenu, ale aj podmienky poistenia u viacerých poisťovní? Kalkulačky pritom berú do úvahy aj všetky zľavy, nemusíte sa teda obávať, že by ste boli nejako ukrátený, ak by ste si neuzavreli poistenie priamo na pobočke. Práve naopak, niektoré poisťovne poskytujú aj zľavu za uzavretie havarijného poistenia online. Online kalkulačky sa pritom vôbec nemusíte báť, k jej správnemu vyplneniu budete potrebovať len údaje o automobile, ktoré máte uvedené v technickom preukaze, alebo údaje o vás, pri ktorých vám postačí váš občiansky a vodičský preukaz. Na tejto stránke https://www.minv.sk/?vzory-dokladov-evidencia-vozidiel nájdete všetky doklady. Dodatočné informácie poskytuje finermat.sk – určite odporúčame navštíviť tento web. Poistenie si takto môžete nielen porovnať, ale ak natrafíte na výhodnú ponuku, ktorá vás oslovila, môžete si ho hneď aj uzatvoriť. Na pobočku tak vôbec nemusíte merať cestu, celú komunikáciu a aj podpis zmluvy môžete riešiť elektronicky. Pred uzatvorením samotnej zmluvy si ale dobre preštudujte všetky podmienky poistenia a nehľaďte iba na najnižšiu cenu havarijného poistenia. Rozhodnite sa napríklad aj podľa krytia poistných rizík, či podľa poskytovaných asistenčných služieb, ktoré vedia byť nápomocné v mnohých prípadoch.
Čo všetko kryje?
Ponuky havarijného poistenia sa líšia v závislosti od rôznych poisťovní a ich produktov. Môžete si uzavrieť povedzme len základné poistenie bez akýchkoľvek iných pripoistení. Alebo poisťovne ponúkajú rôzne balíky poistenia, od základného až po komplexné. A čo to vlastne znamená?
Poistenie by malo pokrývať škody, ktoré môžu vzniknúť pri rôznych situáciách. To základné poistenie je spojené s rizikom havárie, teda:
- poškodením alebo zničením vozidla pri strete s nejakou pevnou prekážkou,
- iným vozidlom
- alebo aj pri strete so zverou.
Ďalšie riziká, ktoré môže poistenie pokrývať, sú aj:
- škody spôsobené živelnou pohromou, tým sa myslí
- záplava,
- víchrica,
- krupobitie,
- zosuv pôdy a podobne.
Môže vás ochrániť aj pri krádeži automobilu alebo jeho niektorých častí ako napr. kolies či autorádia. Čo sa týka krádeže, môže vám byť odcudzená aj batožina z auta a aj v takých prípadoch poslúži poistenie. V rámci poistenia máte aj krytie škody na čelnom skle, resp. na všetkých sklách, ktoré bývajú veľmi časté. Okrem toho, že vďaka havarijnému poisteniu máte pokryté škody na vozidle, ochráni vás aj pri úraze posádky, najmä v prípade trvalých následkov po havárii.
Oplatí sa havarijné poistenie aj na jazdené auto?
Pri nových automobiloch väčšinou vodiči neváhajú a poistenie si zaobstarajú. O jeho výhodnosti v prípade škodovej udalosti nemusíme ani hovoriť. Diskutabilnejšie je to už ale pri starších jazdených vozidlách. Mnoho pritom závisí od konkrétneho auta. Pri niektorých značkách cena vozidla neklesá až tak rapídne a vtedy by to mohlo byť výhodné. Pri iných však experti udávajú, že spôsobenú škodu si dokáže majiteľ uhradiť aj z vlastného vrecka, pretože už nie je taká vysoká vzhľadom na opotrebovanosť vozidla. Pri starších vozidlách, najmä tých, ktoré sú staršie ako 10 rokov, sa už poistenie neodporúča vzhľadom na jeho nerentabilnosť.
Spoluúčasť, akú si zvoliť a ako ovplyvňuje cenu poistenia?
Spoluúčasť je bežnou súčasťou havarijného poistenia a predstavuje vlastne čiastku, ktorou sa budete podieľať na spôsobenej škode. To znamená, že poisťovňa vám preplatí cenu za opravu vozidla mínus vašu spoluúčasť. Najbežnejšie je spoluúčasť vyjadrená percentami a jej hodnoty sa pohybujú zväčša medzi piatimi až desiatimi percentami. Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť uzavrieť havarijné poistenie aj s nulovou spoluúčasťou. Niekedy je možné si spoluúčasť navoliť nie v percentách, ale v eurách, prípadne kombináciou oboch týchto možností. V eurách bude vyjadrená minimálna cena spoluúčasti.
A ako sa odráža navolená spoluúčasť na cene poistenia? V podstate platí jednoduchá rovnica, že čím je vyššia spoluúčasť, tým menej zaplatíte za poistenie a naopak, za nižšiu spoluúčasť budete platiť viac. Je teda na vás, ako sa rozhodnete. Či si môžete dovoliť platiť viac na poistení, ale pri škodovej udalosti by ste sa dostali k vyššiemu poistnému plneniu, alebo sa spoľahnete na to, že na lacnejšej poistke ušetríte natoľko, že z toho vykryjete spoluúčasť pri škodovej udalosti.